TCR3DF19,LM(CT
Part number
TCR3DF19,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 1.9V 300MA SMV
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA
Supplier Device Package
SMV
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.9V
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Over Temperature
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3