TCR2LN285,LF
Part number
TCR2LN285,LF
Description
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 4-SDFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 150mA
Package / Case
4-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-SDFN (0.8x0.8)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3