TCR2LE285,LM(CT
Part number
TCR2LE285,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 2.85V 200MA ESV
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Package / Case
SOT-553
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 150mA
Supplier Device Package
ESV
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3