TCR2EE185,LM(CT
Part number
TCR2EE185,LM(CT
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 1.85V 200MA ESV
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current
Package / Case
SOT-553
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA
PSRR
73dB (1kHz)
Supplier Device Package
ESV
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3