TCR15AG10,LF
Part number
TCR15AG10,LF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 1V 1.5A 6-WCSPF
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Voltage Dropout (Max)
0.228V @ 1.5A
PSRR
95dB (1kHz)
Supplier Device Package
6-WCSPF (0.80x1.2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3