RQ5RW26CA-TR-FE
Part number
RQ5RW26CA-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 2.6V 50MA SC-82AB
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
50mA
Voltage - Input (Max)
8V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.6V
Voltage Dropout (Max)
0.075V @ 1mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3