RP200K301D-TR
Part number
RP200K301D-TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Input (Max)
5.25V
Current - Output
300mA
Protection Features
Over Current
Package / Case
6-XFDFN
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 300mA
Supplier Device Package
DFN(PL)1212-6
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3