RP154L012B-E2
Part number
RP154L012B-E2
Description
IC REG LIN 2.8V/2.6V DFN1216-8
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.25V
Protection Features
Over Current
Number of Regulators
2
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V, 2.6V
Current - Output
300mA, 300mA
Package / Case
8-XFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA, 0.3V @ 300mA
Supplier Device Package
DFN1216-8
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3