RP152N032B-TR-FE
Part number
RP152N032B-TR-FE
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.2V/3V SOT23-6
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Voltage - Input (Max)
5.25V
Package / Case
SOT-23-6
Supplier Device Package
SOT-23-6
Protection Features
Over Current
Number of Regulators
2
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Output
150mA, 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V, 3V
Voltage Dropout (Max)
0.62V @ 150mA, 0.32V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3