RP150K011A-TR
Part number
RP150K011A-TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LIN 1.1V 300MA/300MA DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.25V
Protection Features
Over Current
Number of Regulators
2
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V
Package / Case
8-UFDFN Exposed Pad
Current - Output
300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq)
33 µA
Supplier Device Package
DFN(PL)2020-8
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3