RP100K131B-TR
Part number
RP100K131B-TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.3V 200MA DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.25V
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.3V
PSRR
75dB (1kHz)
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
DFN(PL)1612-4
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3