RN5RL55AA-TR-FE
Part number
RN5RL55AA-TR-FE
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 5.5V 80MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
80mA
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.038V @ 1mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3