RN5RF28BA-TR-FE
Part number
RN5RF28BA-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 2.8V 1A SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Output
1A
PSRR
60dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3