RH5RE39AA-T1-FE
Part number
RH5RE39AA-T1-FE
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.9V 80MA SOT89-3
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Output
80mA
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq)
3.3 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.9V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3