RD5RW33CA-TR-FE
Part number
RD5RW33CA-TR-FE
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SC-82AB
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
50mA
Voltage - Input (Max)
8V
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Protection Features
Over Current
Supplier Device Package
SC-82AB
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Voltage Dropout (Max)
0.055V @ 1mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3