R5324K018B-TR
Part number
R5324K018B-TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.8V DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
PSRR
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Number of Regulators
3
Package / Case
10-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
DFN(PL)2527-10
Voltage Dropout (Max)
0.53V @ 200mA, 0.5V @ 150mA, 0.37V @ 100mA
Current - Output
200mA, 150mA, 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3