R1524S085B-E2-YE
Part number
R1524S085B-E2-YE
Description
IC REG LIN 8.5V 200MA 6-HSOP-J
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
36V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
8.5V
Current - Quiescent (Iq)
6.8 µA
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 200mA
Supplier Device Package
6-HSOP-J
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3