R1517J501B-T1-FE
Part number
R1517J501B-T1-FE
Description
IC REG LIN 5V 500MA TO252-5-P2
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
36V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Control Features
Enable, Soft Start
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Current - Quiescent (Iq)
36 µA
Voltage Dropout (Max)
0.62V @ 500mA
Supplier Device Package
TO-252-5-P2
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3