R1515H020B-T1-FE
Part number
R1515H020B-T1-FE
Description
IC REG LINEAR 2V 50MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
2V
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Current - Output
50mA
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
2V @ 20mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3