R1510S012A-E2-FE
Part number
R1510S012A-E2-FE
Description
IC REG LINEAR 5V 300MA 8-HSOP-E
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
300mA
Voltage - Input (Max)
36V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage Dropout (Max)
2V @ 300mA
Package / Case
8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-HSOP-E
Current - Quiescent (Iq)
174 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3