R1501S155B-E2-FE
Part number
R1501S155B-E2-FE
Description
IC REG LINEAR 15.5V 1A 6-HSOP-J
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
24V
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A
PSRR
50dB (1kHz)
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage - Output (Min/Fixed)
15.5V
Supplier Device Package
6-HSOP-J
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3