R1501J155B-T1-FE
Part number
R1501J155B-T1-FE
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LIN 15.5V 1A TO252-5-P2
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
1A
Package / Case
TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max)
24V
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A
PSRR
50dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
15.5V
Supplier Device Package
TO-252-5-P2
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3