R1100D181C-TR-F
Part number
R1100D181C-TR-F
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LIN 1.8V 65MA SON1408-3
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Supply (Max)
3 µA
Package / Case
SOT-623F
Current - Output
65mA
Supplier Device Package
SON1408-3
Voltage Dropout (Max)
0.05V @ 65mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3