MAX8891EXK33+T
Part number
MAX8891EXK33+T
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC-70-6
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device Package
SC-70-6
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 120mA (Typ)
PSRR
65dB (10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3