MAX8868EUK25-T
Part number
MAX8868EUK25-T
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 201
Quantity
Price
Total price
201
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
6.5V
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Current - Supply (Max)
100 µA
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA (Typ)
PSRR
63dB (10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3