MAX8840ELT27+T
Part number
MAX8840ELT27+T
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 6-DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Package / Case
6-WFDFN
Supplier Device Package
6-µDFN (1.5x1)
Voltage Dropout (Max)
0.135V @ 120mA (Typ)
PSRR
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3