MAX8510EXK27+
Part number
MAX8510EXK27+
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC REG LINEAR 2.7V 120MA SC-70-5
Encapsulation
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Current - Output
120mA
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package
SC-70-5
Control Features
Shutdown
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Current - Supply (Max)
90 µA
Voltage Dropout (Max)
0.135V @ 120mA (Typ)
PSRR
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3