LP2985IBPX-1.5
Part number
LP2985IBPX-1.5
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5-USMD
Encapsulation
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
PSRR
45dB (1kHz)
Package / Case
5-VFBGA
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA
Supplier Device Package
5-uSMD (0.93x1.11)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3