LP2983AIM5-0.9
Part number
LP2983AIM5-0.9
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 0.9V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 474
Quantity
Price
Total price
474
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
16V
PSRR
65dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Current - Supply (Max)
2 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3