LP2982IM5-2.8
Part number
LP2982IM5-2.8
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LIN 2.8V 50MA TSOT-23-5
Encapsulation
Bulk
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
50mA
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
PSRR
45dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
1.4 mA
Voltage Dropout (Max)
0.325V @ 80mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3