IFX1117GSV33
Part number
IFX1117GSV33
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC REG LIN 3.3V 1A PG-SOT223-4
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 631
Quantity
Price
Total price
631
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
65dB (120Hz)
Supplier Device Package
PG-SOT223-4
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3