BU28UA3WNVX-TL
Part number
BU28UA3WNVX-TL
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA 4SSON
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 300mA
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
SSON004X1010
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3