BH21M0AWHFV-TR
Part number
BH21M0AWHFV-TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 2.1V 300MA 6-HVSOF
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
PSRR
60dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.1V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Supplier Device Package
6-HVSOF
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3