BA178M24T
Part number
BA178M24T
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 24V 500MA TO220FP
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 500
Quantity
Price
Total price
500
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
PSRR
55dB (120Hz)
Current - Output
500mA
Protection Features
Voltage - Output (Min/Fixed)
24V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Current - Quiescent (Iq)
4.5 mA
Voltage - Input (Max)
33V
Voltage Dropout (Max)
2V @ 500mA (Typ)
Current - Supply (Max)
6 mA
Supplier Device Package
TO-220FP
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3