AP7370-36FDC-7
Part number
AP7370-36FDC-7
Description
IC REG LINEAR 3.6V U-DFN2020-6
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type C)
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3