AP7370-15FDC-7
Part number
AP7370-15FDC-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.5V U-DFN2020-6
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Supply (Max)
300 µA
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type C)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3