AP7370-12W5-7
Part number
AP7370-12W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT-25
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output
300mA
Current - Supply (Max)
300 µA
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3