AP7343DQ-29W5-7
Part number
AP7343DQ-29W5-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.9V 300MA SOT-25
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.25V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
PSRR
75dB (1kHz)
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.32V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3