AP1117K25L-13
Part number
AP1117K25L-13
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO263
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package
TO-263
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1A
PSRR
60dB (180Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3